Parabeny - niebezpieczne związki

W procesie wytwarzania produktów kosmetycznych bardzo często stosowane są syntetyczne substancje chemiczne, które sprawiają, że kosmetyk ma nie tylko przyjemny zapach i ładny kolor, lecz także wydajnie się pieni, łatwo aplikuje na skórę i jest trwały. Takie efekty nie zawsze można osiągnąć bez zastosowania dodatkowych składników, jednak można w sposób świadomy zrezygnować z niektórych luksusowych właściwości kosmetyku na rzecz dobra naszej skóry.

Coraz częściej stykamy sie z doniesieniami, że dodatki do kosmetyków nie są obojętne zarówno dla zdrowia skóry, jak i funkcjonowania całego organizmu. Na szczęście światowy przemysł kosmetyczny odchodzi od stosowania syntetycznych związków chemicznych, a zaczyna bazować na surowcach pochodzenia naturalnego. Podczas wyboru kosmetyku, zwracajmy uwagę na jego skład oraz czy posiada znak organizacji certyfikującej naturalne kosmetyki. 

 

 

NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI

Parabeny to związki przedłużające trwałość produktu, stosowane w kosmetykach, ale również w lekach i żywności. Związki te występują zazwyczaj jako mieszaniny, działając degradująco na drożdże i pleśnie. Od lat dyskutuje się o ich bezpieczeństwie dla ludzkiego zdrowia. Jak twierdza alergolodzy i dermatolodzy, parabeny są bardzo częstymi alergenami, powodującymi stany zapalne skóry, takie jak: pokrzywka, wyprysk kontaktowy, rumień. Podejrzewa się, że istnieje związek pomiędzy kumulacją parabenów w naskórku, a zachorowaniem na raka piersi. Na ich szkodliwe działanie narażone są również inne organy, tj. narządy rozrodcze, kości czy układ krążenia. Wykazano również zdolność parabenów do powodowania szkód w DNA.

Najpopularniejsze: methylparaben, ethylparaben i propylparaben.

 

BIOVAX BEZ PARABENÓW  

Ze względu na przeważającą ilość fazy wodnej w produktach kosmetycznych, parabeny stosuje się często w kremach nawilżających, mydłach, żelach, szamponach, odżywkach i maskach do włosów. Jednak produkty te można konserwować bardziej przyjaznymi skórze substancjami, takimi jak kwas askorbinowy czy naturalne olejki. Pozbawienie kosmetyku parabenów powoduje skrócenie okresu przydatności do użytku, lecz na pewno taki produkt będzie łagodniejszy dla skóry.

W serii produktów Biovax substancje te zastąpiono łagodnymi i bezpiecznymi układami konserwującymi. Biovax zapewnia zdrowe włosy dzięki zawartości naturalnych olejków, ekstraktów i substancji ochronnych. Innowacyjna formuła, wysoka jakość i skuteczność działania idą w parze z bezpieczeństwem stosowania. Produkty z laboratorium L’biotica są przyjazne alergikom.